Yasal Duyurular

Yasal Duyurular

Araştırma ve Analist Raporlarının Hazırlanması

Araştırma ve Analist Raporları Hazırlanmasına İlişkin Uygulama Esasıpdf Download

Tezgahüstü Türev İşlem Türleri ve Dayanak Varlıklar

Tezgahüstü Türev İşlem Türleri ve Dayanak Varlıklarpdf Download

Kişisel Verilerin Korunması

Veri Sahibi Başvuru Formu

Sözleşmeler

Acil Durum Yönetmeliği

Risk Bildirim Formları

Alt Pazar Risk Bildirim Formupdf Download

Pay Piyasası Yeni Pazar Yapısında Uygulanacak Değerlendirme Kriterleri ve İşlem Esasları

SPK Aracı Kurumların Kamuyu Aydınlatma Esaslarına İlişkin Duyuru

Özel Sektör Borçlanma Aracı İhraç Duyuruları

İhraç Edilmesi Planlanan Sermaye Piyasası Araçlarına Ait Taslak ve Onaylı Dokümanlar

Menkul Kıymet Gelirlerinin Vergilendirilme Esasları

SPK, BIST, TAKASBANK ve MKK Yatırımcı Bilgilendirme Duyuruları

SPK Aracı Kurumların Kamuyu Aydınlatma Esasları

SPK Aracı Kurumların Kamuyu Aydınlatma Esasları İçin tıklayınız

Yatırımcı Tazmin Merkezi İle İlgili Duyuru

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2022

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2022 – 31.12.2022 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2021

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2021 – 31.12.2021 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2020

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2019

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2019 – 31.12.2019 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahipleri listesine ulaşmak için tıklayınız.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2018

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2018 – 31.12.2018 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2017

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2017 – 31.12.2017 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2016

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 23'üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2016 – 31.12.2016 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2015

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 23'üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre Yatırım Kuruluşları, bir sonraki takvim yılı içinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2015 – 31.12.2015 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ile İlgili Duyuru - 2014

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 23 üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre 01.01.2014 – 31.12.2014 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar, tutarına bakılmaksızın 2014 yılı Nisan ayının başından itibaren yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde, liste halinde ilgili yıl sonuna kadar ilan edilir denmektedir. Bu kapsamda 01.01.2014 – 31.12.2014 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağı olan hesap sahibi bulunmamaktadır.
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Merkez Dışı Örgüt Açma İznine Dair Tebliğ Duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu İznine İstinaden;

Adana Şube açılışına ilişkin kararımız, Adana Ticaret Sicil Memurluğunda 26.06.2013 tarihinde Tescil edilmiş, 05.07.2013 tarih, 8357 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Ankara Şube açılışına ilişkin kararımız, Ankara Ticaret Sicil Memurluğunda 06.11.2014 tarihinde Tescil edilmiş, 11.11.2014 tarih, 8691 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

İzmir Şube açılışına ilişkin kararımız, İzmir Ticaret Sicil Memurluğunda 07.11.2014 tarihinde Tescil edilmiş, 12.11.2014 tarih, 8692 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Antalya Şube açılışına ilişkin kararımız, Antalya Ticaret Sicil Memurluğunda 07.11.2014 tarihinde Tescil edilmiş, 19.11.2014 tarih, 8697 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Gaziantep Şube açılışına ilişkin kararımız, Gaziantep Ticaret Sicil Memurluğunda 07.11.2014 tarihinde Tescil edilmiş, 19.11.2014 tarih, 8697 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Bursa Şube açılışına ilişkin kararımız, Bursa Ticaret Sicil Memurluğunda 07.11.2014 tarihinde Tescil edilmiş, 12.11.2014 tarih, 8692 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Bağdat Cadde Şube açılışına ilişkin kararımız, İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunda 13.03.2015 tarihinde Tescil edilmiş, 19.03.2015 tarih, 8782 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

Şube Kapanış Duyurusu

Güvenlik Bilgileri

Güvenlik politikamız kapsamında gelişmiş ve güncel çözümler ile online işlem platformumuz BurganTRADE aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz işlemleriniz sırasında siz yatırımcılarımıza güvenli bir işlem platformu sunmayı ve kişisel bilgilerinizin gizliliğini korumayı amaçlıyoruz.

Güvenliğiniz İçin Neler Yapıyoruz?

 • Akıllı telefon tarayıcıları dahil, evrensel tüm tarayıcılarda 128 bit şifrelemeli GlobalSign Extended SSL güvenlik sertifikası kullanıyoruz.
 • Klavye tuş hareketlerini kaydeden key-logger programlarına karşı "Sanal Klavye" uygulaması ile önlem alıyoruz.
 • BurganTRADE online şube girişinde kullanılan şifre karakterlerini saklı tutuyoruz.
 • Kullanıcının aktif olmadığı ve oturum süresi ayarlarını değiştirmediği durumda, 30 dakikalık süre sonunda sistemden otomatik çıkış yapılmasını sağlıyoruz.
 • Farklı firewall güvenlik cihazlarıyla son kullanıcı ve sunucu arasındaki veri transferini şifrelenmiş olarak gerçekleştiriyoruz.
 • Kullanıcı işlem detay ve bilgi gizliliğinin uygulama güvenlik katmanıyla destekliyoruz.

Güvenliğiniz İçin Siz Neler Yapmalısınız?

E-posta ile iletişimde dikkatli olmalısınız.

Burgan Yatırım kişisel, iletişim bilgilerinizi veya BurganTRADE şifre/parola detaylarınızı asla e-posta yoluyla talep etmez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda müşteri temsilcinizle anında iletişime geçmelisiniz.

Tarayıcınızın adres çubuğuna www.burgantrade.com yazarak BurganTRADE'e ulaşmalısınız.

BurganTRADE sayfası açıldığında, adres barınızda SSL sertifikasının bulunduğundan emin olmalısınız.

BurganTRADE parola/şifre detaylarınızı gizli tutmalısınız.

Burgan Yatırım hesabınıza online ulaşmanızı sağlayan BurganTRADE şifre ve parolanızı periyodik sürelerde güncellemeli ve kimseyle paylaşmamalısınız.

Lisanslı anti-virüs programlarının güncel sürümleri ile PC'nizin güvenliğiniz arttırmalısınız.

Virüs, Trojan ve Worm saldırılarına karşı güncel anti-virüs yazılımları kullanmalı, ve herhangi bir anti-virüs programı içermeyen bilgisayarlardan Burgan Yatırım hesabınıza giriş yapmamalısınız.

Güncel yazılımları ve firewall (ateş duvarı) uygulamalarını kullanmayı tercih etmelisiniz.

Sisteminizi güncel tutarak kullandığınız bilgisayarın güvenlik açıklarını en aza indirmelisiniz.

Beklenmedik Durum Planı

BurganTRADE online işlem platformunda herhangi bir problemle karşılaştığınızda işlemlerinize devam edebilmek ve emir iletebilmek için müşteri temsilciniz veya Burgan Yatırım Yardım Masası ile iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri temsilcinizin iletişim bilgilerine, BurganTRADE online işlem platformuna size ait şifre ve kullanıcı adı ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan ulaşabilirsiniz.

Burgan Yatırım Yardım Masası İletişim Bilgileri

0850 224 3 444

yardimmasasi@burgantrade.com

Emir İletim ve İşlem Esasları

  Alım Emri : Müşteri'nin Burgan Yatırım'a Menkul Kıymet'in satın alınması için, yazılı, sözlü veya telefon, faks, internet veya diğer iletişim araçlarını kullanarak yaptığı bildirimi ifade eder.

  Satım Emri Müşteri'nin Burgan Yatırım'a Menkul Kıymet'in satılması için yazılı, sözlü veya telefon, faks, internet veya diğer iletişim araçlarını kullanarak yaptığı bildirimi ifade eder. Emir : Alım Emri, Satım Emri veya Alım Satım Emrini ifade eder.

  Talimat : Müşteri'nin, menkul kıymet alım satım emirleri, virman, ödeme, EFT, havale talimatı; saklama talebi; rüçhan hakkı kullanım talebi vb. ve bu tür taleplerle sınırlı kalmayan, yasal mevzuat çerçevesinde Müşteri'nin Burgan Yatırım tarafından yerine getirilmesini talep ettiği tüm işlemlere ilişkin talimatları ifade eder.

  İnternet işlemleri : Burgan Yatırım ve/veya Acente'nin tahsis etmiş olduğu şifre kullanılmak suretiyle Internet ve benzeri iletişim ortamları kanalıyla yapılan emir, talimat, talep, bildirim ve diğer işlemler dahil tüm işlemleri kapsar.

  Kredili Alım : Sermaye Piyasası Mevzuatı'nda yer alan esaslar çerçevesinde kredi kullanılması suretiyle müşteri tarafından sermaye piyasası aracı alınmasını ifade eder.

  Açığa Satış : Sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılması ya da satışa ilişkin emrin verilmesini ifade eder.

  İşlem Teminatı : İşlem yapılan ülkede geçerli olan mevzuat ve/veya işlem yapılan Borsa düzenlemeleri veya Burgan Yatırım


  Emirlere İlişkin Hükümler

  Emirlere ilişkin hususlarda ilgili Borsa düzenlemelerine ve sermaye piyasası mevzuatına uyulur. Alım ve satım talimatlarında menkul kıymetin bütün niteliklerinin belirtilmesi ve talimatın her yönüyle tam ve açık olarak yazılmış olması zorunludur. Açıklık taşımayan hususlar Burgan Yatırım'ın tercihine bırakılmış demektir. Bu yetki Müşteri menfaatleri gözetilerek ve özen borcu çerçevesinde yerine getirilecektir.

  Müşteri, ilettiği emirlerin ilgili Borsa tarafından belirlenen emir geçerlilik sürelerine, işlem esaslarına, emir yöntemlerine ilişkin düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirileceğini kabul eder.

  Burgan Yatırım, Müşteri'nin emirlerini, Müşteri'ye veya onun temsilcisine hemen bildirmek suretiyle kısmen veya tamamen kabul etmeyebilir.

  Burgan Yatırım Müşteri'den, herhangi bir alım emrinin gerçekleştirilmesinden önce gerekli göreceği kapora, teminat veya satın almak istediği menkul kıymet tutarını yatırım hesabında bulundurmasını, satmak istediği menkul kıymetlerin kendisine teslimini Müşteri emrinin Borsa'ya intikalinin ön şartı olarak isteyebilir. Müşteri'nin yatırım hesabında yeterli işlem teminatı bulunmaması halinde Burgan Yatırım, Müşteri emirlerinin gerçekleştirilmemesinden sorumlu değildir.

  Emirlerin İletilme Şekli

  Müşteri'nin, Burgan Yatırım'a vereceği emirleri açık ve tereddüte yer vermeyecek şekilde ve yazılı olarak iletmesi esastır. Telefon, faks, ATM kayıtları, elektronik ortamda ya da benzeri şekillerde müşteri imzası olmaksızın verilen ve genel hükümler açısından sözlü emir niteliğinde olan emirlerin Burgan Yatırım tarafından kabulü halinde, Burgan Yatırım bu emirleri, yazılı olarak iletilen emirlerle birlikte bilgisayar ortamında müteselsil sıra numarası izleyecek şekilde ve zaman önceliğine göre kaydeder. Bu şekilde kaydedilen müşteri emirleri, yerine getirilmek üzere Borsa'ya iletilir.

  Müşteri, Burgan Yatırım'a ilettiği sözlü emirlerin bütün sonuçlarını peşinen kabul eder. Burgan Yatırım, Müşteri'nin sözlü talimatını yerine getirirken, olası hile ve sahteciliklerin sonuçlarından, genel veya özel iletişim araçlarının işlememesinden veya arızalanmasından veya emrin yanlış, yetersiz veya eksik iletilmiş olmasından Burgan Yatırım kayıtlarıyla Müşteri mutabakat unsurları birbirini teyit ettiği takdirde kendisine atfı kabil kusurları dışında sorumlu değildir.

  Müşteri'nin imzalamış olduğu sözleşme kapsamındaki herhangi bir işlemi ile ilgili olarak Burgan Yatırım'a faksla talimat iletmesi halinde Burgan Yatırım, talimatın ve/veya talimat üzerindeki imzanın okunaklı olmaması, talimat üzerindeki imzanın Burgan Yatırım'da mevcut olan imza örneğinden farklı olması, talimattaki bilgilerin yeterli veya anlaşılır olmaması, talimatın yerine getirilmesinde Müşteri yatırım hesabının uygun olmaması ve talimatın yerine getirilmesini engelleyen fiziki şartların (elektrik kesintisi, piyasaların kapalı olması, mesai saatleri dışında olması vb.) ortaya çıkması halinde faksla iletilen talimatı yerine getirmeyebilir. Bu durumda talimatın yerine getirilmediği, izleyen işgünü içerisinde Burgan Yatırım tarafından Müşteri'ye bildirilir. Talimatın yerine getirilmediğinin Müşteri'ye bildirilmesi halinde Burgan Yatırım'ın kendisine atfı kabil kusurları dışında tüm sorumluluğu ortadan kalkar.

  Müşteri, Burgan Yatırım'da sağlanan kolaylıktan yararlanırken aşağıdaki hususları yerine getirecektir:

  a) Müşteri, yalnız yetkililer tarafından Burgan Yatırım'a faksla talimat iletilmesi için gerekli tedbirleri alacaktır.

  b) Faksla iletilen talimatın bütün sayfaları Müşteri veya yetkilileri tarafından imzalanacaktır.

  c) Faksla talimatın orijinal nüshası derhal teyit için Burgan Yatırım'a gönderilecektir. Burgan Yatırım, Müşteri'nin faksla talimatını aldığında, gönderilen orijinal nüshayı beklemeksizin faks talimatını asıl kabul ederek talimatını yerine getirecektir. Müşteri'nin faksla ilettiği talimatın orijinal nüshasını bilahare Burgan Yatırım'a göndermemiş olması Burgan Yatırım'ın faksla talimat uyarınca gerçekleştirdiği işlemi geçersiz veya hükümsüz kılmayacağı gibi işlemi de durdurmaz ve bu nedenle Burgan Yatırım'a kendisine atfı kabil kusurları dışında herhangi bir sorumluluk yüklenemez. Bu cümleden olmak üzere, Burgan Yatırım, Müşteri tarafından faksla gönderilen talimat uyarınca, Müşteri adına ve Müşteri'nin yetkililerince imzalanmış çek, senet, sair kıymetli evraka dayalı olarak Müşteri'nin Burgan Yatırım nezdindeki hesabını borçlandırabilir veya bu hesaba alacak kaydedebilir. Faks ile orijinal metin arasında fark olması halinde Burgan Yatırım'a ilk ulaşan talimat esas alınacaktır.

  d) Müşteri işbu sözleşme ile sağlanan kolaylıktan yararlanırken yürürlükteki mevzuatın hükümlerine aynen uyacaktır.

  e) Müşteri talimatlarını açık ve anlaşılır şekilde bildirecektir. Ayrıca süreli işlemlerde gerekli açıklamalar talimatta açıkça belirtilecektir. Faks talimatının geliş saati konusunda Burgan Yatırım kayıtları esastır.

  6.4 Burgan Yatırım, faksla talimat üzerindeki imzaları karşılaştırırken makul bir dikkat gösterecektir. Burgan Yatırım,

  a. İlk bakışta ayırt edilemeyecek imza benzerliklerinin sonuçlarından,

  b. Hile ve sahteciliklerin sonuçlarından,

  c. Bağlı olduğu genel veya özel iletişim araçlarının işlememesinden veya arızalanmasından,

  d. Faks sistemi ile gelen bilgi ve talimatın yanlış veya yetersiz olmasından ya da yanlış veya değişik veya eksik iletilmiş olmasından kendisine atfı kabil kusurları dışında sorumlu değildir.

  Emirlerin Geçerlilik Süresi

  Müşteri, emrin geçerlilik süresini ilgili Borsa tarafından belirlenen emir geçerlilik sürelerine ilişkin düzenlemelere uygun olarak, istediği şekilde belirleyebilir. Müşteri'nin alım ve satım emirlerinin belirlenen süre içinde gerçekleşmemesi halinde, emir geçerliliğini yitirir.

  Süresi belirlenmemiş olan emirler seans içerisinde verilmiş ise o seans için, aksi takdirde takip eden ilk seans için geçerlidir.

  Devlet iç borçlanma senetleri için verilen emirlerde işlemin valör tarihi Müşteri tarafından belirlenir. Valör tarihi belirtilmemiş emirler aynı gün valörlü olarak girilir. Burgan Yatırım emir alınabilecek saatleri ayrıca tespit edebilir.

  Gerçekleşen Emirlerin Tasfiye Esasları

  Burgan Yatırım gerçekleşen işlemlerini Müşteri'ye veya onun temsilcisine, en geç ertesi gün seans başlayana kadar, Müşteri'nin Burgan Yatırım'a beyan ettiği iletişim bilgilerinde yer alan e-mail adresine veya cep telefonuna kısa mesaj göndermek suretiyle veya faks mesajı ile bildirir.

  Müşteri'nin belirli bir meblağı kendisine bildirilen yatırım hesabına yatırması halinde, bu meblağ ile sınırlı kalmak kaydı ile verdiği emir veya talimatlar, Burgan Yatırım tarafından işleme konur. İşlem gerçekleştirildikten sonra artan meblağ, Müşteri tarafından istenildiği zaman iade edilir, istediği yere gönderilir veya sonraki emir veya talimatlarda, yeterli olmak kaydı ile kullanılabilir.

  Gerçekleştirilen Alım Emirlerinde, alım bedeli, masraf ve komisyon ücreti vesair yükümlülükler, vergi, resim, harçlar ve fonlar Müşteri'nin borcuna; gerçekleştirilen Satım Emirlerinde, satım bedeli Müşteri'nin alacağına, masraf ve komisyon ücreti vesair yükümler, vergi, resim harçlar ve fonlar Müşteri'nin borcuna işlenir. Müşteri, hesabına işlenecek borç ve alacak kalemlerinin valör tarihleri konusunda Burgan Yatırım'ın cari uygulamasını kabul eder.

  Internet İşlemlerine İlişkin Hükümler

  Müşteri'nin işbu sözleşmeyi imzalamış olması veya internet işlemlerinden yararlanmak yönünde bir başvuru yapmış olması, Burgan Yatırım'a Müşteri'ye şifre verme ve internet hizmetlerinden yararlandırma yükümlülüğü getirmez.

  Müşteri, internet ve benzeri iletişim ortamları kanalıyla işlem yapma yönündeki talebini Burgan Yatırım'a bildirmesi ve Burgan Yatırım'ın bu talebi uygun görmesi halinde Burgan Yatırım tarafından veya Acente'nin dağıtım kanalları aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmek için Acente tarafından kendisine verilecek kullanıcı kodu ve şifrenin gizliliğinin özenle sağlanması ve yetkisiz üçüncü kişilere verilmemesi ve/veya kullandırılmaması ile yükümlüdür. Müşteri söz konusu yükümlülüğe uymaması nedeniyle doğabilecek her türlü zarar, ziyan ve kayıptan sorumlu olduğunu, bu nedenle Burgan Yatırım'a her ne nam altında olursa olsun herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Burgan Yatırım, Müşteri'nin dilerse Acente'nin dağıtım kanallarını kullanarak Acente tarafından tahsis edilen şifre ile Burgan Yatırım nezdindeki hesabından menkul kıymet alım-satım işlemleri yapabileceğini kabul eder.

  Burgan Yatırım ve/veya Acente tarafından Müşteri'ye internet hizmetlerinden faydalanabilmesi amacı ile verilen şifrenin muhafazası ve Müşteri'nin yanlış kullanımından doğan her türlü risk tamamen Müşteri'ye aittir. Burgan Yatırım ve/veya Acente tarafından Müşteri'ye tahsis edilen şifre Müşteri'nin bu sözleşme kapsamındaki işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirmesine yetki sağlar. Bu şifreler ile yapılan tüm işlemlerden, çalınmış veya bir şekilde kaybedilmiş veya unutulmuş olan şifreden Burgan Yatırım ve/veya Acente kendilerine atfı kabil kusurları dışında sorumlu tutulamaz. Müşteri çalınan veya kaybolan şifreyi derhal Burgan Yatırım'a bildirmek zorundadır. Şifrenin kaybının Müşteri tarafından sözlü veya yazılı olarak beyanını takiben hesaba derhal blokaj konacaktır. Müşteri, şifre kaybına ilişkin beyanı sözlü olarak yapması durumunda, en kısa zamanda yazılı beyanını içeren talimatı da Burgan Yatırım'a ulaştıracağını taahhüt eder.

  Müşteri, internet üzerinden işlem yapma hakkını sadece kendisi kullanabilecektir. Müşteri, Burgan Yatırım ve/veya Acente'nin internet hattından başkalarına işlem yaptırıp, bu kullanım sebebi ile komisyon, ücret vb. gibi maddi menfaatler temin edemez. Burgan Yatırım bu tip işlemlerin vukuu halinde, yasal merciler nezdinde veya 3. kişilerle Müşteri arasında doğabilecek ihtilaflardan kendisine atfı kabil kusurları dışında sorumlu olamaz.

  Müşteri, kendisine verilen şifrelerin 3. Kişiler tarafından kullanıldığının tespiti halinde veya düzenleyici kuruluşlar, resmi merciler veya Burgan Yatırım yetkili organlarından gelen talep üzerine veya Müşteri işlemlerinde şüpheli bir durum olması durumunda Burgan Yatırım'ın internet işlemlerine ilişkin hizmetleri durdurmaya yetkili olduğunu kabul eder.

  Müşteri'nin, Burgan Yatırım tarafından sunulan internet hizmetlerini eksiksiz alabilmesi için, öncelikle, Burgan Yatırım tarafından istenen tüm bilgi ve belgeleri sağlamış olması, internet erişimini sağlayabilecek nitelikleri haiz PC, modem ve telefon hattının veya benzeri özelliklere sahip teknik imkânlara sahip bulunması, Burgan Yatırım'ı kullandığı sistemin şartlarına uygun yazılım ve donanım bulundurması gerekmektedir.

  Yukarıda sayılanlar internet işlemleri için teknik ön şart olup, sözleşmeyi imzalayıp, kendisine "şifre" verilmesi talebinde bulunan Müşteri'nin bunlara sahip olduğu kabul edilir. Teknik gereklerin olmaması veya eksik ya da yetersiz olması hallerinde internet işlemlerinden yararlanılamamasının sorumluluğu tamamen Müşteri'ye ait olacaktır.

  Burgan Yatırım gerek kendi internet hattından, gerekse Acente'nin internet dağıtım kanalları vasıtasıyla yapılacak işlemlerde ancak, Burgan Yatırım'daki hesabında yeterli nakdi, işlem limiti veya menkul kıymeti olan hesaplar için gelen işlem emirlerini yerine getirecektir. Hesap bakiyesi yeterli olmayan veya hesabında yapılması istenilen işi yerine getirecek kadar menkul kıymeti olmayan Müşteri'nin bu hatları/kanalları kullanarak vermiş olduğu talimat Müşteri'ye veya onun temsilcisine hemen bildirilmek suretiyle yerine getirilmeyebilir. Müşteri, bu bildirimden sonra işlem yapılmamasından dolayı Burgan Yatırım'ı kendisine atfı kabil kusurları dışında sorumlu tutmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.

  Burgan Yatırım, Müşteri tarafından kendisine Burgan Yatırım ve/veya Acente tarafından tahsis edilmiş şifrenin kullanılması suretiyle Burgan Yatırım ana bilgisayarına eksiksiz, doğru olarak ve zamanında iletilen emirlerin yerine getirilmesinden sorumludur.

  Burgan Yatırım, elinde olmayan teknik vs. sebeplerden ötürü, Müşteri tarafından bu işlem hattının kullanılması sureti ile internet üzerinden yapılacak işlemlerin yerine getirilmemiş veya yanlış ya da eksik yerine getirilmiş olmasından ve benzeri konulardan kendisine atfı kabil kusurları dışında sorumlu değildir.

  Elektronik ortamda iletilen emirlerde tutulan bilgisayar kayıtları, Müşteri mutabakatı olarak değerlendirilebilecek ve Burgan Yatırım kayıtlarıyla mutabakat unsurları birbirini teyit ettiği takdirde Burgan Yatırım kayıtları delil olarak kullanılabilecektir.

  Müşteri, Burgan Yatırım ve/veya Acente'den almış olduğu şifre ile yararlanma hakkı elde ettiği internet hizmetinin herhangi bir nedenle kendisi veya 3. Kişiler tarafından kötüye kullanılmasından dolayı Burgan Yatırım'a ve Acente'ye karşı sorumlu olduğunu, kabul ve taahhüt eder.

  Burgan Yatırım, Müşteri'ye sunmuş olduğu internet hizmetinin altyapısını ve uygulamalarını, içeriğini ve şeklini dilediği zaman, dilediği şekilde değiştirmekte, daraltmakta veya genişletmekte, yeni ürünler ekleyip mevcut ürünlerden bir veya birkaçını sistemden çıkartmakta tamamen serbesttir.

  Bilgi Verme Esasları

  Müşteri'nin yasal ikametgahı ve tebligat adresi işbu sözleşmede belirtilmiştir. Burgan Yatırım'a bu adresteki değişiklikler yazılı olarak bildirilmedikçe, Müşteri'nin ikametgâhı ve tebligat adresi sayılmaya devam edecektir.

  Burgan Yatırım tarafından gönderilecek hesap özeti, belge, bilgi, ihtar, ihbar, her türlü doküman, yazışma, tebligat, Müşteri' nin kanuni ikametgâh/tebligat adresi olarak bildirdiği bu sözleşmedeki adresine gönderilecektir. Müşteri, adresinin değiştiğini yazılı olarak bildirmediği ve yeni adresini, yasaların öngördüğü teyide esas belgeler ile teyit etmediği takdirde Burgan Yatırım tarafından bilinen adresine yapılacak ihbarı geçerli kabul eder.

  Müşteri, Burgan Yatırım tarafından adına gönderilecek hesap ekstresi, ihtar, ihbar, tebligat, bilgi, doküman, yazışma ve SMS (kısa mesaj servisi) ile veya IVR (interaktif sesli yanıt sistemi) üzerinden iletilecek internet şifresinin işbu Sözleşme ile beyan ettiği iletişim bilgileri doğrultusunda gönderilmesini; adres ve iletişim bilgilerinde meydana gelecek değişiklikleri Burgan Yatırım'a bildirmediği takdirde, Burgan Yatırım tarafından sözleşmede belirtilen bilgiler doğrultusunda adresine ve/veya e-mailine yapılacak her türlü tebligatın ve mobil telefonuna gönderilecek SMS'in tarafına yapılmış/gönderilmiş sayılacağını; internet şifresinin mobil telefonuna SMS yolu ile gönderilmesi nedeniyle, bu şifrenin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi vb. gerekçelerle Burgan Yatırım'a hiçbir biçimde ve nedenle sorumluluk yüklemeyeceğini; Burgan Yatırım'a aksini bildirmediği sürece, sözleşmede belirttiği adres ve diğer iletişim bilgilerinin, Burgan Yatırım nezdindeki diğer hesapları için de geçerli olduğunu geri dönülmez bir şekilde kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Sermaye Piyasası Mevzuatı uyarınca hesap ekstresi, aylık dönemler itibariyle ilgili dönemi takip eden 7 (yedi) gün içerisinde Burgan Yatırım tarafından Müşteri'ye taahhütlü olarak gönderilir. Gönderime ilişkin masraflar Müşteri'nin hesabına borç kaydedilir. Ancak, hesap ekstresi Müşteri'nin yazılı talebi ve Burgan Yatırım'ın bu talebi kabul etmesi üzerine; Müşteri tarafından beyan edilecek elektronik posta adresine aynı süre içinde elektronik olarak gönderilebilir ya da Burgan Yatırım tarafından Müşteri'nin hesap ekstresine elektronik ortamda erişimine imkân sağlanabilir. İlgili dönem içinde Müşteri tarafından herhangi bir işlem yapılmaması veya hesap ekstresi gönderilmemesi hususunda Müşteri ile Burgan Yatırım arasında ayrı bir sözleşme imzalanması halinde Müşteri'ye anılan belge gönderilmeyebilir.

  Burgan Yatırım'ı yasal ikametgâh ve tebliğ adresi ve bu Sözleşme ile ilgili tüm borç ve yükümlülüklerin ifa yeri, Ticaret Sicilinde kayıtlı olan yasal merkezidir. Müşteri, Burgan Yatırım'ı bu konuda Ticaret Sicilinde yaptıracağı değişiklik tescillerini izlemeyi üstlenmiştir.

  Konu hakkında daha detaylı bilgi içeren Emir Geçekleştirme Politikası için tıklayınız

Gizlilik Politikası

  Müşterilerin işlemlerinin yerine getirilebilmesi için zorunlu olan ve verilen hizmetlerde ihtiyaç duyulan bilgiler şirketimiz tarafından alınmakta ve gereğine uygun şekilde saklanmaktadır.

  Yasal yükümlülük altında bulunulmadığı, herhangi bir resmi kurum tarafından talep edilmediği veya yargı kararı ile emredilmediği sürece müşteri bilgileri herhangi bir üçüncü şahıs veya kurum ile kendi onayları olmaksızın paylaşılmaktadır. Müşterilerin güvenliği, gizliliği ve mahremiyetinin korunması adına alınması gereken tüm önlemler en üst seviyededir.

  Müşteriler şahsi bilgilerini Burgan Yatırım A.Ş. ile paylaşma konusunda gönüllü olduklarını kabul ederler. Bu bilgilerin toplanma amacı 'Müşteri Tanıma' standardını yakalamak ve müşterinin yaptğı işlemlerde güvenliğini sağlamaktır. Müşteriler kimlikleri hakkında gerçek, güncel ve doğru bilgi vermek ile yükümlüdürler. Müşteriler hileli veya sahte davranış ve tutum içinde bulunmayacaklarını, bir başka şahsın kimliğine bürünmeyeceklerini veya bir başka şahsı taklit veya temsil etme amacı gütmeyeceklerini beyan etmek zorundadırlar.

  Şirket tarafından toplanmış olan tüm bilgiler, yalnızca müşteri hesaplarının doğrulanmasından sorumlu olan Şirket gibi müşterilerin şahsi bilgilerinin gizliliğinden sorumlu olan şirket çalışanları ile paylaşılmakta olup, bu doğrulama işlemlerinin yegane sebebi müşterinin gizliliğini ve güvenliğini muhafaza etmektir.

  Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yasal nedenlerle zorunluluk gerektiren özel durumlar, herhangi bir resmi kurum tarafından yapılan talepler, yargı kararı ile emredilen durumlar veya müşterinin hesabını korumak ve şahsi bilgilerini güvenliğe almak amacıyla müşterinin kimliğine ilişkin yapılacak doğrulama çalışmaları gereksinimi haricinde, müşterilerinin açık ve yazılı rızası olmaksızın şahsi ve gizli bilgilerini hiçbir zaman bir üçüncü şahısa açıklamayacaktır.

  Müşterinin şirket ile yapmış olduğu tüm işlemler, ilerde müşteriler ile Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. arasında herhangi bir anlaşmazlığın meydana geldiği durumlarda şirket tarafından kullanılmak üzere, şirket tarafından kaydedilir.

  Burgan Yatrıım Menkul Değerler A.Ş müşterilerinin şahsi bilgilerinin gizliliğini sağlamak amacıyla ve müşteri gizliliği için tasarlanmış olan bilgi koruma prosedürlerinin uygulanması konusunda mevcut tüm önlemleri almaktadır. Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. personeli tarafından müşteri bilgilerine erişimler, işin yapılabilmesi için gereken en kısıtlı yetki seviyesi ve görevler ayrılığı prensibi esas alınarak düzenlenmektedir ve bahsi geçen personel müşterilere ait şahsi bilgilerin gizliliğini koruma yükümlülüğü altındadır.

  Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. müşterilerinin gizli bilgilerinin sürekli olarak güvende tutulmasını sağlamak amacıyla, bilgi koruma politikasını sürekli güncellemekle yükümlüdür.

  Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. finansal işlemler hakkında bilgi teklif etmek, bilgi vermek veya güncel promosyonlar ile ilgili bilgilendirmek amacı ile zaman zaman müşterileri ile telefon veya e-mail yolu ile irtibata geçebilir. Müşteriler, Burgan Yatrıım Menkul Değerler A.Ş.'ne müşteri olurken onayladıkları şart ve koşullarımız ile kendileri ile bu tarz iletişimde bulunulmasını istemeyen müşteriler, Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile telefon veya e-mail yoluyla irtibata geçerek bu taleplerini dile getirebilme hakkına sahiptirler.

  Müşteri bilgileri, Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin tabi olduğu düzenleyici kurumlar, yargı ve yürütme mercileri tarafından istendiği takdirde yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklanabilecektir.

  Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile ilişiğini kesmek isteyen müşterilerimiz veya Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bünyesinde derlenen bilgilerinin kaldırılmasını talep eden müşterilerimiz, telefon veya e-mail aracılığı ile irtibata geçerek taleplerini dile getirebilme hakkına sahiptirler.

Uyarı Notu

Sayfada yer alan bilgilere, Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından yalnızca bilgilendirme amaçlı yer verilmiştir. Bu bilgiler genel nitelikte olup alım - satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Sitede yer alan her türlü bilgi, veri, istatistiki data yayınlandığı tarihte güvenilirliğine inanılan kaynaklardan alınmış olup, sunulan bilgi ve verilerin doğruluğu garanti edilmemektedir. Söz konusu bilgiler, yatırım kararlarını yönlendirme amacı veya herhangi bir getiri vaadi içermemektedir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle doğrudan/dolaylı sizin veya üçüncü kişilerin uğrayabileceği maddi veya manevi hiçbir zarardan Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. çalışanları, yöneticileri veya ortakları sorumlu tutulamaz.

Profesyonel Müşterilerin Yararlanamayacağı Haklar

Bu açıklama metni, III-39.1 sayılı Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliği 31/2 Maddesi, "Yatırım kuruluşunun herhangi bir faaliyet veya hizmet sunmadan önce profesyonel müşterilerini, yararlanamayacakları mevzuat hükümleri hakkında yazılı olarak bilgilendirmesi şarttır." hükmü ve aynı tebliğin 28/h maddesi hükümleri gereğidir.

Profesyonel müşterilerden -yazılı onay alınması kaydıyla- saklamadaki varlıklara ilişkin mutabakat alınması zorunlu değildir.

Sözleşme yapılması kaydıyla profesyonel müşterilere saklama hesaplarındaki varlıkların bakiyesine ilişkin aylık bildirim yapılması zorunlu değildir. Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yönetimi bu bildirimin yapılmaması ile ilgili ek sözleşme imzalanması veya çerçeve sözleşmede yer verilmesi yöntemlerden birini tercih edebilir.

Profesyonel müşterinin talebi halinde; Genel Risk Bildirim Formuna ek olarak, ilave risk bildirimleri de açıklanır. Müşterinin bu doğrultuda bir talebinin olması durumunda, açıklamaların okunup anlaşıldığına dair yazılı beyan mutlaka alınacaktır. Profesyonel Müşterinin talebi olmaması durumunda sadece genel risk bildirimi yapılması söz konusudur. Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin, alım satıma aracılık ve halka arza aracılık hizmetleri kapsamında genel müşterilerine yaptığı uygunluk testinin profesyonel müşterilere yapılması zorunlu değildir.

Yerindelik testinde yatırım amaçlarına ilişkin olarak yatırım süresi ile risk ve getiri tercihleri hakkında bilgilerin alınması profesyonel müşteriler için yeterlidir.

Talebe dayalı olarak Kabul edilen profesyonel müşterilerden ise; müşterinin mali durumu, yatırımın risklerini karşılayacak yeterlilikte olup olmadığına ilişkin olarak gelir düzeyi ve yatırım amaçlı varlığı, müşterinin portföyünde veya hesabında gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin riskleri anlayacak bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadığına ilişkin olarak müşterinin yaşı ve mesleği, eğitim durumu, genel ya da profesyonel müşteri olduğu, geçmişte gerçekleştirdiği işlemlere konu olan sermaye piyasası araçları, söz konusu işlemlerin türü, niteliği, hacmi ve sıklığı hakkında bilgiler alınmayacaktır.

Kullanılan İşlem Platformunun ve Bilgisayar Ağının Özellikleri, Riskleri ve Güvenlik Tedbirleri

Kullanılan İşlem Platformunun ve Bilgisayar Ağının Özellikleri, Riskleri ve Güvenlik Tedbirleri ile Platformda Meydana Gelebilecek Risklere Karşı Kullanılabilecek Alternatif İletişim Yöntemleri


Elektronik ortamda emir iletiminde kullanılan işlem platformları; BIST pay senedi ve VIOP işlemleri için veri yayın ekranları, Burgan Kokpit uygulaması, Burgan Trade online şubesi ile mobil uygulamalardır.

Emir iletiminin kesintiye uğraması durumunda alternatif işlem yöntemleri, müşteri temsilcisi üzerinden emir iletimi ve temsilci aracılığı ile broker üzerinden emir iletimidir. Bir kullanıcının işlem yapma yetkisi, izinleri ve limitleri daima kurumumuzun sunucuları üzerinde tanımlanmaktadır. Tüm işlemlerde istek sonucu, limit ve yetki kontrolleri sunucu tarafında yapılır. Müşteri emir gönderimi öncesi, istek sunucuya ulaşmadan önce ayrıca müşteri onay ekranı açılır. Müşterilerimiz tercihe göre onay aşamasını işlem platformu ayarlarından kapatabilmektedir. Bu işlemlerin tamamında varsayılan olarak müşteri onayı zorunlu tutulmaktadır.

Müşterilerin yaptığı işlemlere ait log kayıtları, farklı seviyelerde saklanmaktadır. Kullanıcı bilgisayarında saklanan log dosyalarının kapsamı, ilgili önyüzden yapılan hareketler ile sınırlıdır, önyüzden yapılan her bir talebin sunucu tarafındaki log kayıtları ise tüm detayları ile ayrı bir şifreli formatta saklanmaktadır.

Online işlem platformaları için güvenlik bilgileri şu şekildedir;

 • Şifre Güvenliği
 • Müşterilerin işlem platformuna giriş yapabileceği parola ve şifreler, elektronik ortamda uygulama tarafından üretilerek sms ile gönderilmektedir. Sms ile iletilen parola ve şifre bilgileri ile ilk defa giriş yapan müşteri, şifre değişikliği ekranına yönlendirilmektedir. Ayrıca daha sonra müşteri şifre ve parola değişikliğini istediği zaman yapabilmektedir. Şifreler uygulama veri tabanında kriptolu olarak saklanmaktadır. Müşteri parola ve şifre bilgileri, müşteri bilgisayarının saklama alanlarında (hard disk – SD bellek vb.) saklanmamaktadır.

 • Log-in Bilgilendirmesi
 • Online platforma login olan müşteri için, bilgilendirme amaçlı sms gönderilmektedir. SMS içeriğinde login olunan tarih ve saat bilgisi yer almaktadır. Gönderilen sms, sadece müşterinin sunucu üzerinde tanımlı ve iletişim taahhütnamesi ile teyit edilmiş cep telefonuna yapılmaktadır.

 • IP Kısıtlaması
 • Müşterinin sanal şubeye login olduktan sonra, sanal şube işlemlerini sadece login olduğu IP üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Aynı oturum içerisinde IP değişikliği olması durumunda işlemleri engellenmektedir.

 • Dijital Sertifika
 • Müşteri ile uygulama sunucuları arasındaki tüm iletişim, sınıfının en yüksek standardına sahip SSL sertifikası olan EV SSL aracılığı ile şifrelenerek yapılmaktadır. Bu sayede kurumumuzun adı tarayıcıda gözükmekte olduğundan müşterilerimiz yaptığı işlemlerin araya girebilecek kötü niyetli bir yazılım üzerinde değil, Burgan Yatırım üzerinden yapıldığına emin olabilmektedir.

Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerinde Portföy Aracılığı İzninin İptaline Dair Duyuru

Talebimiz üzerine Şirketimizin Kaldıraçlı Alım Satım işlemlerinde portföy aracılığı faaliyet izni Sermaye Piyasası Kurulunun 26.10.2016 tarih ve 32992422-200-E11278 sayılı yazısı ile iptal edilmiştir.
Saygılarımızla,
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş."